Matematyka, to nie tylko liczby i działania na nich, to nie tylko wzory i ich przekształcenia. Otaczają nas prostopadłościany budynków, jeszcze niedawno widzieliśmy na ulicach śnieg, którego płatki mają fraktalną budowę, a wiele dzieł muzycznych ma bardzo matematyczną strukturę.

Z resztą – kto nie opanował matematyki ten … nie upiecze nawet dobrego ciasta, bo ważne są tam przecież odpowiednie proporcje składników!

Matematyka to „królowa nauk”, której zakres jest tak szeroki, że aż trudny do opisania. Matematyka, mimo, że to dziedzina ścisła, gdzie wszystko musi być uporządkowane i się zgadzać, wymaga użycia wyobraźni. Matematyka kształtuje wyobraźnię.Teraz pewnie niektórzy zrobią wielkie oczy, o tak 😉 :

Ale…

My, matematycy taką wyobraźnię posiadamy (tak mi się przynajmniej wydaje). Dzięki niej jesteśmy w stanie pokazywać uczniom zależności i prawidłowości zachodzące na matematyce, np.

– dokonując kilku zagięć kwadratowej kartki możemy otrzymać różne figury geometryczne i opisywać ich własności. Zaproponuj uczniom pozaginanie kartek w odpowiedni sposób, aby otrzymać deltoid, a przekonasz się, że kolejne czworokąty uczniowie utworzą już sami.

– kreśląc odcinki w wykropkowanym szablonie sześciokąta, ośmiokąta czy dwunastokąta foremnego odkrywamy prawidłowości dotyczące ich długości czy powstałych między nimi kątów.

– rysując siatki i sklejając bryły przestrzenne, składając modele z origami czy tworząc piękne wyszywanki matematyczne…

Matematyka wymaga otwartego umysłu i wyobraźni. Aby rozwijać wyobraźnię potrzebne są niestandardowe działania, czyli takie, za które mFundacja przyznaje granty.

Warto ułożyć w głowie plan i zmienić lekcje matematyki z ciekawą, fascynującą przygodę, w której matematyka jest wszechobecna i praktyczna. W tegorocznej edycji programu możemy liczyć na dofinansowanie projektu matematycznego w kwocie od 2 do 8 tys. zł. Wystarczy wykazać się kreatywnością, stworzyć innowacyjny, angażujący projekt i wypełnić wniosek programu grantowego mPotęga, którego organizatorem jest Fundacja mBanku. Następnie poczekać do 28 czerwca na ogłoszenie wyników i po wakacjach zająć się realizacją projektu z uczniami.

Więcej informacji o zasadach uczestnictwa w programie grantowym mPotęga znajdziecie tu:

https://www.mbank.pl/mfundacja/mpotega/program/?utm_source=palinska&utm_medium=FF&utm_campaign=mPotega&utm_term=blog&utm_content=blog_MWP_1

Do trzech razy sztuka! W tym roku również zamierzam ubiegać się o grant. Mam w głowie kilka pomysłów, ale przed wypełnieniem i wysłaniem wniosku do mPotęgi poradzę się moich uczniów, który temat najbardziej chcieliby realizować. 

Życzę wszystkim matematykom owocnej pracy przy tworzeniu matematycznych projektów i zachęcam do starania się o dofinasowanie.

A przede wszystkim – polecam otworzyć wyobraźnię do mPotęgi!