Nowa sytuacja nastała. Tak jeszcze nie pracowaliśmy, tak jeszcze nie uczyliśmy. Zdalna nauka to wyzwanie dla nauczycieli, ale też nowość dla naszych uczniów. Szkoła przeniosła się do internetu, otrzymaliśmy szansę na zaprzyjaźnienie się z nowoczesnymi technologiami. Taką szansę należy mądrze wykorzystać.
Wskazujmy uczniom możliwości nauki, ale nie zasypujmy ich masą nowości. Dawkujmy przyjemności 🙂 W XXI wieku technologia i wykorzystanie zasobów internetu pozwala na uczenie się w domu. W sieci znajdziemy całą masę wartościowych materiałów, które możemy polecić uczniom (taki post z linkami znajdziecie na blogu). Uczniowie mogą z pomocą technologii przyswajać nowy materiał i utrwalać te umiejętności, które posiadają. Możemy uczniom zaproponować darmowe wideolekcje matematyki, plansze interaktywne, animacje czy też platformy z quizami i grami. Dzięki nowoczesnej technologii możemy też prowadzić lekcje online, łącząc się z uczniami w czasie rzeczywistym. To bardzo cenne doświadczenie w obecnym czasie – polecam nauczycielom. Odważcie się, testujcie i próbujcie.
Nie wiemy na dobrą sprawę, kiedy wrócimy do szkół. To bardzo płodny i kreatywny czas – nieszablonowych rozwiązań, pomysłów, które mogą zmienić nauczycielskie życie. Nie istotne czy tych „stacjonarnych”, czy stworzonych z myślą o nauczaniu przez komputer. Ważny jest przecież POMYSŁ!
Okazja na wsparcie dla takich działań (czy to online, czy offline) jest idealna. Ruszyła kolejna, już VII edycja mPotęgi, czyli programu grantowego, w którym dofinansowane są projekty dla uczniów szkół podstawowych. Można liczyć na dofinansowanie projektu w kwocie od 2 do 8 tysięcy złotych. Na stronie znajdziecie szczegółowy regulamin programu grantowego mPotęga, przewodnik dla wnioskodawców oraz wniosek o grant.
Zbierajcie swoje ciekawe pomysły, zapisujcie je w notesik, aby nie uciekły. Będą jak znalazł, gdy zabierzecie się do planowania swojego projektu, który zrealizujecie w nowym rozdaniu, czyli w nowym roku szkolnym. Pamiętajcie, że liczy się świeży, nieszablonowy pomysł na kreatywne lekcje matematyki. Wszyscy, którzy złożą wniosek o grant, otrzymają bezpłatną publikację ze scenariuszami lekcji matematyki i nie tylko. Gromadźcie pomysły, przypomnę Wam o pisaniu wniosku, czasu trochę jest. Wnioski można składać do 11 maja 2020 roku – TUTAJ
Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w akcji, tym samym pogłębienia swoich umiejętności poprzez poszukiwanie nowych rozwiązań. Potraktujcie udział w akcji nie tylko jako wyzwanie, ale też jako szansę dla Was i Waszych uczniów.