Zgodzicie się ze mną, że nauczycielstwo wymaga odwagi?

Każdego dnia, udając się na zajęcia lekcyjne, zastanawiam się czy jestem dobrze przygotowana, czy cele zajęć, które zaplanowałam zostaną przez uczniów osiągnięte, czy zaproponowane przeze mnie metody pracy się sprawdzą. Staż pracy oraz zdobyte doświadczenie w zawodzie nauczyciela sprawiają, że odwaga i wiara w siebie jest większa, lecz mimo to potrzebuję stałej samokontroli, przemyśleń i pewności siebie.

A co z wiarą w uczniów? Jak to wygląda u Was, drodzy nauczyciele?

W pierwszych latach swojej pracy w szkole usłyszałam od doświadczonego pedagoga: „Lekarz musi leczyć wszystkich ludzi i tak samo jest z nauczycielem – musi uczyć wszystkich uczniów”. Cała prawda… W klasach mam uczniów o różnych predyspozycjach, umiejętnościach i cechach osobowości. Poprzez ciekawe prowadzenie zajęć, dobieranie form i metod pracy staram się dotrzeć do wszystkich uczniów. Efekty, które osiągają moi uczniowie są niezwykle dla mnie motywujące. Duma i satysfakcja z osiąganych przez uczniów sukcesów jest niewiarygodna. Dla jednego ucznia sukcesem jest zrozumienie omawianych na lekcji pojęć i pozytywne zaliczenie kartkówki, dla drugiego jest to najlepszy wynik w konkursie szkolnym lub udział w konkursie powiatowym czy wojewódzkim.

A co z uporem i stawianiem przed sobą kolejnych nauczycielskich wyzwań?

Upór i podejmowanie się nowych wyzwań to moja codzienność. Nie byłabym sobą, gdybym prowadziła zajęcia dokładnie tak samo jak na początku swojej nauczycielskiej kariery. Potrzebuję stałego rozwoju, ciągłego doskonalenia się, bo wiem, że to przekłada się na pozytywne efekty mojej pracy. Mój upór mówi mi: Do trzech razy sztuka! W tym roku ponownie starać się będę o dofinasowanie w mPotędze. Stworzę ciekawy projekt, w realizację którego włączę też rodziców uczniów i pozwolę na odkrywanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym.

Zobaczcie na stronę:

https://www.mbank.pl/mfundacja/mpotega/program/?utm_source=palinska&utm_medium=FF&utm_campaign=mPotega&utm_term=blog&utm_content=blog_MWP_3

Mpotęga organizuje program grantowy, w którym można starać się o dofinansowanie w kwocie od dwóch do ośmiu tysięcy złotych. O wsparcie na realizację projektów edukacyjnych mogą się ubiegać: organizacje pozarządowe, szkoły publiczne, uczelnie wyższe, biblioteki publiczne oraz grupy nieformalne.

Wniosek należy przesłać do 8 maja 2019 roku.

Zachęcam, do odważnych świat należy 😊