Zgodzicie się ze mną, że matematyka to klucz do sukcesu? Wystarczy rozejrzeć się dookoła, matematyka nas otacza, znajomość jej prawidłowości jest niezwykle przydatna. Matematyka jest częścią naszego życia, spotykamy ją niemal wszędzie: w muzyce, architekturze i sztuce, przyrodzie i rolnictwie, kosmosie, kuchni i medycynie, wymieniać tak moglibyśmy bez końca.

W każdej z wymienionych dziedzin znajdziemy osobę, która osiągnęła sukces dzięki znajomości i zastosowaniu matematyki. Wszystkie przełomowe wynalazki i odkrycia biorą się z matematyki. Bez matematyki nie ma tez kariery, wiele najlepiej opłacanych zawodów świata wymaga jej znajomości.

Warto uczyć dzieci matematyki od najmłodszych lat, pokazywać przedszkolakom jej wszechobecność (mimowolnie, podczas codziennych czynności, na spacerze, w sklepie…), tłumaczyć znaczenie prostych pojęć matematycznych, a będzie miało to korzystny wpływ na dalszy rozwój intelektualny dziecka.

A co powiecie o ludziach sukcesu? Jakie nazwiska znanych osób przychodzą Wam do głowy? Może Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, twórca Microsoftu, który już jako uczeń szczególnie wyróżniał się w dziedzinach ścisłych. A może Henry Ford, który także odniósł sukces dzięki matematyce. Mimo, że wyraźnie interesował się mechaniką stał się jednym z największych innowatorów przemysłu wprowadzając m. in. ruchomą taśmę produkcyjną.

Świat idzie naprzód, pojawiają się coraz to nowe, przełomowe wynalazki i nowoczesne odkrycia. Popatrzcie na świat Internetu i multimediów, nowoczesne technologie ułatwiają nam życie.  Jeszcze kilka lat temu nie istniały portale społecznościowe, nie mieliśmy możliwości wykonywania płatności elektronicznych czy czytania książek na elektronicznych czytnikach. Wielki postęp obserwujemy w dziedzinie medycyny, mamy nowoczesny sprzęt do diagnostyki chorób oraz nowoczesne sposoby leczenia. Ludzie sukcesu opracowali technologię na implanty siatkówki, które pozwolą częściowo przywrócić wzrok, czy też implanty sztucznej trzustki, która ma za zadanie monitorować poziom glukozy we krwi. Wielkim sukcesem jest tworzenie bionicznych kończyn, naukowcy już nie tylko są w stanie odtworzyć utracone kończyny, będą przywracać także w nich czucie.

Sukcesem dzisiejszego świata jest postęp nauki i techniki. Pamiętajcie: postęp ten, nie jest możliwy bez wykorzystania matematyki.

A skoro mowa o matematyce i sukcesie. To już ostatni moment na wymyślenie projektu, który będzie realizowany po wakacjach. Uczniom można zaproponować innowacyjne warsztaty ukazujące wszechobecność matematyki, organizować konkursy matematyczne, gry terenowe, zajęcia włączające rodziców, wycieczki i spotkania tematyczne, pokazujące praktyczne zastosowanie matematyki czy też zachęcić uczniów do tworzenia blogów o tematyce matematycznej, kręcenia filmików edukacyjnych. Wniosek można przesłać do mPotęgi do 15 maja 2019 roku. 

Więcej informacji tutaj:

https://www.mbank.pl/mfundacja/mpotega/program/?utm_source=palinska&utm_medium=FF&utm_campaign=mPotega&utm_term=FB&utm_content=FB_SN_2

Wszystkim kreatywnym nauczycielom życzę odrobiny szczęścia oraz zadowolenia i sukcesów przy realizacji projektów.