Organizatorem konkursu dla nauczycieli pt. Statystycznie, najlepszy scenariusz” był Główny Urząd Statystyczny. Konkurs polegał na napisaniu ciekawego i kreatywnego scenariusza dotyczącego zagadnień statystycznych.

Tematem przewodnim był Powszechny Spis Rolny, rolnictwo oraz zagadnienia związane z gospodarstwami rolnymi, czyli tematy bardzo mi bliskie (jako żonie rolnika).

Bardzo ucieszyła mnie wiadomość od organizatorów konkursu, że w kategorii szkół podstawowych zdobyłam I miejsce.

Kategoria a –  Szkoła podstawowa: scenariusz zajęć dla uczniów klas VI-VIII

Miejsce I: Joanna Palińska, temat: Matematyka i statystyka w pracy rolnika.

strona organizatora: https://spisrolny.gov.pl/konkursy

Na początku lekcji pooglądaliśmy krótki animowany film o Powszechnym Spisie Rolnym” pobrany ze strony https://stat.gov.pl/portal-edukacyjny a następnie, w celu utrwalenia treści zagraliśmy w milionerów.

Później była interaktywna krzyżówka, której rozwiązanie miało na celu przypomnienie podstawowych pojęć dotyczących statystyki. Następnie w części właściwej wspólnie rozwiązywaliśmy matematyczne zadania tekstowe dotyczące danych ze spisu rolnego z 2002 i 2010. W tym celu wykorzystałam infografikę pochodzącą ze strony Głównego Urzędu Statystycznego. Na końcu było podsumowanie i ewaluacja zajęć, nie zabrakło też zadania domowego dla chętnych uczniów.

Dziękuję moim uczniom z klasy wychowawczej VII E za aktywną pracę. Nagroda będzie na Was czekała po powrocie do nauczania stacjonarnego.