Jajko Kolumba to układanka, która jest wariantem klasycznego tangramu, a swoją pierwotną nazwę zawdzięcza popularnej anegdocie związanej ze słynnym podróżnikiem Krzysztofem Kolumbem. Jajko Kolumba składa się z trzech części o bokach prostych oraz sześciu, które jeden bok mają zaokrąglony, a pozostałe proste, co pozwala na układanie ciekawych wzorów.
Historia i anegdota pochodzi z drukowanej wersji gazetki z kolekcji De Agostini, którą kilka lat temu prenumerowałam
Historia gry: Początki tej wersji gry sięgają roku 1879, kiedy to bracia Otto i Gustaw Lilienthal, obaj inżynierowie i pionierzy lotnictwa, wynaleźli sposób wytwarzania kamiennych bloków z kwarcu, gipsu oraz oleju z nasion lnu, zwanych kamieniami z Anker. Licencję na produkcję tych bloków wykupił trochę później Friederiech A. Richter, który począwszy od 1890 roku, zaczął wprowadzać na rynek linię puzzli wykonanych właśnie z tego materiału. Jedną z takich układanek było właśnie jajko Kolumba, które po raz pierwszy pojawiło się w 1893 roku, wraz z propozycją 95 różnych wzorów, możliwych do ułożenia z dziewięciu części tego tangramu.
Słynna anegdota: Wyrażenie „jajko Kolumba” używamy do określenia zadania lub problemu, który wydaje się trudny i skomplikowany, ale w rzeczywistości jego rozwiązanie jest proste. Po powrocie z pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki wydano na jego cześć uroczysty bankiet. W trakcie kolacji jeden z gości głośno stwierdził, że zasługi Kolumba są bezwatrościowe, ponieważ każdy mógł dokonać tego samego. Słysząc to, wielki podróżnik rozzłościł się i rzucił współbiesiadnikom wyzwanie. Polegało ono na ustawieniu na stole, prosto i bez żadnego podparcia, zwykłego jajka. Po licznych nieudanych próbach podejmowanych przez współbiesiadników i sugestiach, że coś takiego nie jest możliwe, Kolumb podniósł się z miejsca i energicznie postawił jajko na blacie, nieco zgniatając dolną część skorupki. Dowiódł, że da się to zrobić. Na takie rozwiązanie od razu podniosły się głosy, że w ten sposób każdy mógł tego dokonać. Kolumb odparł, że jeśli się wie, jak to zrobić, rzeczywiście wszystko jest łatwe.
BLOG z 2012 roku stworzony przez moich uczniów