Jeszcze do 11 maja 2020 r. można zgłaszać wnioski w Programie grantowy mPotęga. To już VII edycja Programu, w którym można otrzymać dofinasowanie projektów dla uczniów szkół podstawowych.

O wsparcie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, szkoły publiczne, uczelnie wyższe oraz biblioteki publiczne i grupy nieformalne t. j. koła naukowe, rady rodziców, grupy nauczycieli lub grupy młodzieży.

Dofinansowanie zostaną projekty:

– dla uczniów klas 4-6, można liczyć na 2 do 5 tys. zł dofinansowania. Szczególnie doceniane będą projekty angażujące rodziców.

– dla uczniów klas 7-8, można liczyć na 5 do 8 tys. zł dofinansowania. Warto pomyśleć o aktywnym udziale uczniów w projekcie i zaplanować zespół projektowy z liderem na czele.

Więcej informacji na temat projektów oraz kryteriów oceny wniosków znajdziecie na stronie: Twórcy Programu mPotęga zachęcają nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do kreatywności i liczą na to, że autorzy projektów odczarują dzieciom i młodzieży matematykę i zachęcą do zgłębiania tej nauki.

Co zrobić, aby otrzymać grant od mPotęgi?

Koniecznie „uruchomić wyobraźnię”, stworzyć nietuzinkowy pomysł, oczywiście taki, którego jeszcze nie było. Zachwycić Kapitułę Konkursową kreatywnym pomysłem, różnorodnością proponowanych działań edukacyjnych oraz konkretnymi mierzalnymi rezultatami, które osiągniemy po realizacji projektu.                        

W ubiegłym roku jednym z projektów docenionych przez Kapitułę Konkursową był Projekt pt. Matematyka w kuchni. Uczniowie poznali praktyczne zastosowania matematyki w życiu codziennym, zajmowali się jednostkami masy oraz objętości, ale także jednostkami staropolskimi, t.j. tuzin, mendel, kopa czy gros. Wykonywali też działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych i  stworzyli własny blog matematyczno-kulinarny. Realizacja takiego projektu zapewne na długo zostanie uczniom w pamięci oraz pozwoliła w sposób atrakcyjny przyswoić wiedzę i umiejętności matematyczne.

W innym projekcie pt. Matematyczny Bzik odbyły się nocne warsztaty matematyczne z grami logicznymi, strategicznymi, quizami i zabawami ruchowymi oraz turniejem gier planszowych. Jestem pewna, że żaden uczeń nie czuł zmęczenia tej nocy 😉 A korzyści? Zapewne ogromne. Prócz tych społecznych, uczniowie kształcili wyobraźnię przestrzenną, kreatywność czy koncentrację i logiczne myślenie.

Pamiętajcie, aby Wasz projekt był dostosowany do Waszych uczniów, aby sprawił im „frajdę” i wyróżniał się oryginalnością.

Zdaję sobie sprawę, że czas zdalnej edukacji jest czasem trudnym dla całej społeczności szkolnej. Ale może to jest właśnie ten czas, aby pomyśleć nad nowym, świeżym projektem, który zrealizujemy z uczniami w kolejnym roku szkolnym. Pamiętajcie, że Wasze pomysły mogą otrzymać nawet 8 000 zł grantu. Wystarczy tylko wypełnić wniosek o grant.